Kupujete nebo stavíte dům?

Kupujete nebo stavíte dům?

Plánujete si pořídit nový dům? Budete kupovat dům v novostavbě, nebo bude rovnou stavět, necháte si postavit dům na klíč? Nebo kupujete starší dům? S tím jsou spojené i starosti ohledně technického stavu nemovitostí. V jakém je dům stavu? Nezatéká do něj? Není v něm vlhko, plísně, průvan, hluk? Nebo naopak stavíte a nevíte, zda stavební firma provádí veškeré stavební práce přesně tak, jak má? Ale sami nejste odborníci a tak nedokážete posoudit, zda je všechno tak, aby to v budoucnu fungovalo přesně, jak má a nedocházelo k žádným problémům?  

Inspektor nemovitosti

Nikdo po Vás nechce, abyste šli a začali studovat technické parametry a stavební postupy. Ale jak tedy zkontrolovat, aby vše bylo podle pravidel? Od toho jsem tu já, ing. arch. Petr Tichota. Pracuji jako odborný technický pracovník, certifikovaným inspektorem nemovitostí a jedním z prvních členů Asociace inspektorů nemovitostí. Působím jako inspektor Nemopasu. Zabývám se projektováním ve vlastním ateliéru v Poděbradech ale také odbornou činností při odhalování stavebních vad a poruch. Při projektování se zaměřuji především na rekonstrukce starších obytných staveb, provádí též technický dozor na stavbách.

Co můžete očekávat od inspekce nemovitosti?

Není to ta dávno, co mě kontaktovala rodina, která se rozhodla pro stavbu nového domu. Protože nebyli žádní odborníci ve stavebnictví, obrátili se na mě, abych jim pomohl s dozorem stavby. Objednali si u mě tedy službu certifikace výstavby. Jedná se o službu, která hlídá realizaci stavby a snižuje, popř. úplně eliminuje rizika poruch na nedokončeném objektu.

Jak probíhá certifikace výstavby

Zákazníci si u mě objednali tedy službu a já jsem pravidelně kontroloval stavbu, zda probíhá přesně, jak má. Jedná se o celkovou supervizi objektu. Nejprve, když byla dokončená spodní stavba - podsklepení, prohlédl jsem izolaci a drenáž, zda jsou správně usazené. Další kontrola byla po dokončení hrubé stavby, ve fázi, kdy jsou hotové nosné konstrukce, je ukotvený krov, položená krytina střechy, připravené rozvody.

Poté následovala kontrola skladby šikmých střech a podlah.Když byla dokončená celá stavba, provedl jsem kontrolu měření akustiky, vzduchotěsnosti, tlakové zkoušky. Bohužel jsem zjistil nějaké nedostatky, které jsme nahlásili staviteli, ten ale provedl jejich odstranění a poté jsem provedl další kontrolu, abychom zkontrolovali,  že bylo všechno opraveno a je již tak, jak má být.

Každá moje kontrola kontroluje příslušná rizika vad. Rodina, které jsem stavbu kontroloval, dostala z každé mojí zkoušky průběžný protokol a po poslední, kompletní prohlídce jsem vystavil finální certifikát objektu, neboli Průkaz nemovitosti. Pokud došlo ke kontrolním měřením, jsou součástí samozřejmě i protokoly ze zkoušek.

Po dokončené stavbě se rodina nastěhovala do nového domu a nyní si užívají krásného rodinného bydlení bez jakýchkoliv starostí o to, že jim někde bude zatékat, budou se jim tvořit plísně, dům bude správně vytápěný a nebude docházet ke zbytečným únikům tepla, budou těsnit okna, ale naopak nebude docházet k jejich rosení a zatékání okolo nich. Akustika v domě bude dle platných směrnic a nestane se, že by bylo v domě slyšet jakékoliv hluky. Také všechny rozvody jsou v pořádku a elektrika, voda i topení funguje nejlépe, jak to jen jde.

 

Rádi byste si také nechali prověřit Vaši nemovitost nebo nechali zkontrolovat stavbu? Neváhejte a kontaktujte mne, ing. arch. Petra Tichotu na tel.: +420 605 240 933, a domluvíme si veškeré podrobnosti.