Nákup domu bez realitky

Nákup domu bez realitky

Kupuji dům

Chcete si koupit domeček, ale nechce se Vám zbytečně utrácet peníze za realitní kancelář? Ano, pravda je, že si berou nemalé peníze za to, že Vám zprostředkují. Ale je opravdu potřeba vynakládat tyto další výdaje? Už samotný dům stojí velkou sumu peněz, tak proč ještě "vyhazovat" další peníze. A to jsou i případy, kdy si koupíte dům před realitního agenta a jeho služby jsou zcela nekvalitní a tak veškerá jistota, kterou jste do něj vkládali vyjde na prázdno. Ale bohužel každá realitní kancelář Vás bude přesvědčovat o tom, že je nutné mít prodej a koupi nemovitosti zastřešenou právě jejich kanceláří a budou Vás strašit hrůznými případy, kdy přišli lidé o celé své úspory. Koupě bytu bez realitních agentů bude rychlejší a většinou i jednodušší.

Ale jak to udělat, abychom dům koupili a nenechali se napálit od nepoctivých prodejců? Možností je několik, jednou z nich je nechat si dům prohlédnou od inspektora nemovitosti, který zhodnotí stav nemovitosti před její koupí a vy budete mít jistotu o správném technickém stavu nemovitosti a nebudete pak překvapeni nějakými závadami a riziky poruch, které by na nemovitosti mohly nastat.

Nejprve vyberte nemovitost

Hlavním a často nejtěžším úkolem je to, abyste si vybrali, na jakém místě chcete nemovitosti, jak velká má být a kolik místností by měla mít, popř. zda mám mít dům vlastní zahradu, garáž apod. To bývá nejhorší, abyste se doma shodli na tom, co je pro Vás nejdůležitější. Hledat můžete na různých internetových serverech, ať už servery pro realitní kanceláře nebo zcela soukromé inzerce.

Našli jste tedy dům, který chcete koupit. Co bude následovat? Musíte se domluvit s vlastníkem na ceně. První pohled na cenu nemovitostí je často velmi nadsazený. Když se vžijeme do role prodávajícího, je to zcela logické. Ten chce prodat dům za co nejvyšší cenu, nic jiného ho nezajímá. Naopak vy chcete, aby byla nemovitost co nejlevnější a hlavně aby byla v co nejlepším stavu.

Prohlídka nemovitosti

Domluvíte si tedy schůzku s vlastníkem, prodávajícím, v domě a ten si prohlédnete. Ano, podíváte se, jak dům vypadá, kolik je v něm místností. Sami můžete zhodnotit, jestli  je dům pěkný, zda je v něm dostatek světla, zda místnosti odpovídají Vaším představám, jestli se do každé místnosti vejde všechno, co si v nich bude přát - dětský pokoj, ložnice, pracovna a další. Co je ale velmi těžké zhodnotit pro laika, je technický stav nemovitosti.

Odborná inspekce nemovitosti

Proto Vám doporučuji, abyste se domluvili s inspektorem nemovitosti, Ing. arch. Petrem Tichotou, který se na nemovitost přijde podívat s Vámi a provede tzv. inspekci nemovitosti. O co se jedná? Inspekce nemovitosti zhodnotí a zkontroluje celou nemovitost a vyhledá veškeré její poruchy a vady. Hodnotí také rizika poruchy, tedy situace, které mohou nastat na nemovitosti v budoucnu. Jedná se například o zatíkání do domu při extrémních srážkách, tvoření plísní v zimě při topení a mnohé další. Inspekce nemovitosti V8m tedy nejen určí stav nemovitosti, ale také vyhledá možná rizika, která mohou na nemovitosti nastat.

Inspekci provádí vždy certifikovaný inspektor nemovitosti, který by měl být členem Asociace inspektorů nemovitostí, která garantuje kvalitu a nestrannost svých členů.

Inspekce nemovitosti Nemopas

Inspekce nemovitosti Nemopas využívá zkušeností autorizovaných inspektorů, kteří vytvořili skupiny stavebních oborů, které ovlivňují stav nemovitosti. V těchto oblastech je zkoumána Vaše nemovitost. Jedná se o statiku,  hydroizolaci, povrchy, požár a bezpečnost,  zvuk a hluk, úniky tepla, zdravotní nezávadnosti, technická zařízení budov a další. Inspekce kontroluje  střechy,  nosné zdi a stropy, inspekce komínů, inspekce oken nebo inspekce topení. 

Z inspekce dostane každý technický průkaz nemovitosti a pokud jsou nalezeny závady, tak i seznam závad.

Na inspekci nemovitosti Nemopas se vztahuje také záruka na 3 roky. Jedná se o záruku na výskyt budoucích vad nemovitosti, které na nemovitosti nenastanou a které jsou uvedeny ve zprávě o inspekci.

Koupíme dům

Pokud máte tedy vybranou svoji "novou" nemovitost, vysněný domeček, máte ho prohlédnutý od inspektora nemovitosti a znáte jeho opravdový technický stav, nezbývá Vám, než se domluvit s majitelem na ceně, zvážit všechna pozitiva a negativa koupě a připravit kupní smlouvu. Kupní smlouvu si nechte vždy vypracovat nebo zkontrolovat advokátem a finanční transakce si nechte provést finančním poradcem nebo bankéřem.

Je to naše, stěhujeme se!

A pokud je toto všechno zařízeno, zjištěno, zaplaceno, podepsáno, nezbývá Vám nic jiného, než sehnat stěhováky a nastěhovat se do nového domečku, začít si ho zařizovat dle vlastních představ a plánů a užívat si nového domova plnými doušky.